Tryb gość - ćwiczenia ograniczone czasowo. Zarejestruj bezpłatne konto, żeby mieć dostęp do wielu ćwiczeń w pełnej wersji.
Kategoria ta obejmuje zestaw kart pracy, które mogą służyć zarówno do szkolnej, jaki i domowej nauki pisania liter z szeregu: C-Ę-Ą-Ł-B-G-Z. Wszystkie arkusze zawierają liniaturę do pisania po śladzie i bez śladu, prezentację litery której dotyczy arkusz oraz kolorowankę, którą dziecko może pomalować w ramach nagrody za poprawne wykonanie ćwiczeń.
Zbiór kart pracy Pismo elementarzowe jest dostosowany do stopnia rozwoju dziecka siedmioletniego. Zadania zostały skonstruowane tak, by były interesujące dla świeżo upieczonego ucznia i łączyły naukę pisania z rozrywką. Zabawa będzie jeszcze lepsza, jeśli dziecko rozwiąże również powiązane z poszczególnymi kartami interaktywne quizy dostępne na platformie edukacyjnej ZdobywcyWiedzy.pl.
Litera "c-C" jak CYTRYNA
Szablon do nauki pisania litera C jest kartą pracy prezentującą wzór wielkiej i małej litery „C”. Stanowi pierwszą z kart pracy przeznaczonych do nauki pisania szeregu liter: C, Ę, Ą, Ł, G, Z. Zadaniem ucznia jest pisanie litery C w liniaturze, zarówno po śladzie jak i bez niego pojedynczej, małej i wielkiej litery „c”, połączeń "c" z samogłoskami: ca, ce, cu, ac, oc oraz wyrazów: car, cer, córka, a następnie prawidłowe przepisanie zdania: to Cyryl i Cela.
Już kilkuletnie dzieci uczą się używania klawiatury komputera stacjonarnego, laptopa lub smartfonu. Sprawia to, że wiele z nich ma problemy z opanowaniem sztuki pisania ręcznego. Szablon do nauki pisania jest tym względzie nieocenioną pomocą. Dziecko uczy się rozpoznawać oraz odwzorowywać litery wyrabiając sobie przy tym czytelny oraz wyraźny charakter pisma. Ćwiczenia zostały dobrane w taki sposób, by uczeń odczuwał radość ze zdobywania wiedzy i nowych umiejętności i traktował naukę jako doskonała zabawę. Dołączona do karty pracy kolorowanka stanowi element nie tylko uatrakcyjniający poznawanie alfabety, ale również przydatny w rozwijaniu zdolności manualnych oraz trenowaniu precyzji. Wykonanie ćwiczeń z szablonu do nauki pisania litera C warto połączyć z wykonaniem zadań multimedialnych, które można znaleźć, klikając "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Piszemy wyrazy
Litera "ę-Ę" - RĘKA
Pisanie w liniaturze karta pracy to zestaw ćwiczeń, który pomoże uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej w nauce pisania. Karta zawiera liniaturę, w której uczeń wpisuje pojedynczą, wielką i mała literę „ę”, samogłoskę nosową „ę-Ę” w połączeniu ze spółgłoskami: mę, rę, tę, pę, ję, kę oraz wyrazy: „kęs”, „sęk”, „ręka”, „pęk” oraz zdanie Maluję kokardę”. Karta ta stanowi gotową do wykorzystania pomoc dydaktyczną, którą można pobrać w formacie PDF, a następnie wydrukować. Możliwość wykonania ćwiczeń z karty razem z quizami multimedialnymi - kliknij "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy - dodatkowo zwiększy skuteczność nauki oraz radość czerpaną ze zdobywania nowych umiejętności.
Pisanie samogłosek nosowych „ę” i „ą” to nie lada wyzwanie dla dziecka, które dopiero poznaje alfabet. Ćwiczenia znajdujące się na karcie pracy Pisanie w liniaturze sprawią, że nauka pisania „ę „ i „ą” będzie łatwa, szybka i pozbawiona niepotrzebnego stresu. Co więcej, pomoże przekonać pierwszoklasistę, że umiejętność pisania jest potrzebna nie tylko w szkole, ale i przydaje się w codziennym życiu, np. żeby podpisać laurkę dla mamy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Zagubione literki
Litera "ą-Ą" - TRĄBKA
Ćwiczenia pismo elementarzowe stanowią jedną z kart pracy przeznaczonych do nauki pisania liter z szeregu: C, Ę, Ą, Ł, B, Z. Karta ta ułatwia uczniowi pierwszej klasy szkoły podstawowej naukę pisania wielkiej i małej litery "Ą" w liniaturze. Dziecko pisze w niej po śladzie i bez śladu literę „ą-Ą” zarówno samą, jak i w połączeniu z innymi literami: mą, pą, wą, tą, ką. Następnie przechodzi do trudniejszego zadania, jakim jest pisanie całych wyrazów: Mąk, pąki wąs oraz prostego zdania: „To wąsaty wujek”.
Świeżo upieczonemu uczniowi żmudne odwzorowywanie literek może się wydawać nużące i mało atrakcyjne. Rozwiązaniem tego problemu jest specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń z dołączoną kolorowanką. Sprawi ona, że dziecko przestanie wykręcać się od nauki pisania, a odwzorowywanie liter oraz następnie całych słów, potraktuje jako dobrą zabawę. Wypełnianie tej karty pracy warto uzupełnić rozwiązywaniem ćwiczeń interaktywnych - kliknij "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Literki na czas
Litera Ł - MAŁPA
Czcionka pismo szkolne – ten szablon zawiera zestaw ćwiczeń, które ułatwią uczniowi pierwszej klasy szkoły podstawowej naukę pisania wielkiej i małej litery Ł. Jest to karta zawierająca zadania, które można uzupełnić wykonywaniem quizów internetowych - zobacz, klikając "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy. Czcionka pismo szkolne zawiera prezentację małej i wielkiej litery „ł”. Zadaniem ucznia jest pisania w liniaturze tej litery pojedynczo, wraz z inną literą: ła,ło, łe, łó, łu, ły oraz w wyrazach: „łapa”, „łąka, „łup” i w zdaniu „Łucja kopie dół”.
Poziom trudności zadań na karcie Czcionka pismo szkolnej jest dostosowany do stopnia rozwoju dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z pisaniem. Ćwiczenia zostały skonstruowane w taki sposób, by stanowiły wyzwanie, a jednocześnie nie zniechęcały dziecka nadmiernym stopniem skomplikowania. Dołączona do karty kolorowanka osłodzi trud nauki i sprawdzi się w roli odprężającej przerwy w pracy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Klocki ortograficzne
Litera B jak BALON
Kaligrafia litera B to arkusz zawierający zestaw zadań przydatnych podczas nauki pisania. Stanowi pomoc edukacyjną, która może być wykorzystana zarówno podczas zajęć szkolnych, jak też pomagać uczniowi w samodzielnym trenowaniu umiejętności pisania. Arkusz ten jest dostosowany poziomem trudności do możliwości ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zadania opierają się na pisaniu w liniaturze. Dziecko uczy się pisać wielką i mała literę „B” pojedynczo, a następnie przepisuje połączenia „b-B” z innymi literami: ba, bo, bu, by, bą, bę. Po wykonaniu tego ćwiczenia przechodzi do zadań o wyższym stopniu trudności, czyli przepisywania całych wyrazów: „baca”, „bąk”, „buda” oraz zdania „Bartek ma balon”.
Karta pracy Kaligrafia litera B to znakomity sposób na zachęcenia do nauki dziecka, które nie przepada za tradycyjnymi metodami nauki alfabetu. Atrakcyjna forma ćwiczeń sprawia, że uczeń bardziej koncentruje się na wykonywanym zadaniu i czerpie satysfakcję z jego prawidłowego wykonania. Ta metoda przyswajania wiedzy jest nie tylko przyjemna, lecz równie efektywna, zwłaszcza wtedy, gdy wypełnianie "arkusza kaligrafia litera B" połączy się z quizami interaktywnymi, ktore są do odnalezienia przez kliknięcie przycisku "więcej" na górze strony lub strzałki pod opisem karty pracy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Literkowe Memory
Litera G jak GLOBUS
Nauka pisania litery G jest zestawem zadań do nauki pisania liter. Ta karta pracy wchodzi w skład folderu zawierającego ćwiczenia przeznaczone do nauki pisania liter z szeregu: C, Ę, Ą, Ł, B, G, Z. Jest przeznaczona dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Karta zawiera prezentację litery „g-G” oraz liniaturę, w której uczeń pisze po śladzie oraz bez śladu, czyli w pełni samodzielnie odwzorowując litery. Zadaniem ucznia jest napisanie małej i wielkiej litery „g” zarówno pojedynczo, jak i w połczeniu z innymi literami: ga, go, ge, gu, gó, gą, a także poprawne przepisanie wyrazów: „gaj”, „gumka”, „góra” oraz zdania: „Gramy w grę”.
Wykonywanie zadań zgromadzonych na karcie warto połączyć z rozwiązaniem quizów internetowych dostępnych na stronie portalu ZdobywcyWiedzy.pl. Quizy polecane do nauki pisania litery „g-G” można łatwo znaleźć, klikając "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy. Pozwoli to na utrwalenie świeżo zdobytej przez dziecko umiejętności oraz pozytywnie wpłynie na jego zdolność koncentracji.
Ćwiczenie do karty pracy:
Sylabowy latawiec
Litera Z jak ZEGAR
Arkusz do nauki pisania litery Z obejmuje ćwiczenia pisania, które są przeznaczone dla uczniów rozpoczynających naukę w szkole. Są one skonstruowane tak, by umożliwiały dziecko skuteczną naukę pisania, a zarazem mogły być traktowane jako forma zabawy. To niezwykle istotne w przypadku 6-7-latków, które szybko się nudzą i mają jeszcze trudności w skupianiu uwagi na zadaniu, zwłaszcza jeśli nie jest ono dla nich szczególnie interesujące.
Arkusz do nauki litery Z zawiera prezentację litery „z-Z” oraz liniaturę w której uczeń pisze pojedynczą, wielką i małą literę „z”, spółgłoskę „z” w połączeniu z samogłoskami: za, zo, ze, zu, zy, zą oraz wyrazy: „zabawa”, „zupa” i wyrażenie „Zdrowie to skarb”. Zadaniem ucznia jest pisanie w liniaturze po śladzie i bez śladu. W ramach uzupełnienia ćwiczeń na arkuszu warto zachęcić dziecko do wykonania pasujących tematycznie quizów interaktywnych - kliknij "więcej" na górze strony lub strzałkę pod opisem karty pracy.
Ćwiczenie do karty pracy:
Mały słowotwórca