Dzień bezpiecznego internetu

Dziecko w sieci

Wpis – share tweet

Dzień bezpiecznego internetu
  • 6 lutego 2018

Dziecko w sieci – Internet jako medium zadomowił się u nas na dobre. Ciężko jest już wyobrazić sobie komputery i urządzenia elektroniczne takie jak tablet, czy smartfon, bez dostępu do globalnej sieci. W większości polskich domów i szkół takie urządzenia są już codziennością. Co możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo w sieci dla dzieci?

Dziecko w sieci

Internet daje dzieciom olbrzymie możliwości. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest szybkie, niczym nieskrępowane wyszukiwanie informacji oraz uzyskiwanie odpowiedzi na pytania, które nurtują dziecko. Są one dostarczane błyskawicznie na ekran urządzenia; są dostępne od ręki.

Po drugie, Internet stał się źródłem rozrywki dla dzieci. Znaleźć w nim można setki, jeżeli nie tysiące gier, filmów, utworów muzycznych, propozycji zabaw i gotowych przepisów na wyśmienitą zabawę. Nie dziwi zatem fakt, że dzieci bardzo chętnie korzystają z Internetu. Postępu technologicznego nie da się już zatrzymać i, mówiąc szczerze, nie bardzo mamy na to jakikolwiek wpływ.

Wszystko to bardzo pięknie, ale oprócz dobrych stron, są niestety również te złe. Zagrożenia w Internecie dla dzieci to niestety bardzo częste zjawisko. Jest to jednak wymiar, na który my –rodzice i nauczyciele jak najbardziej możemy oddziaływać tak, aby chronić nasze dzieci.

Dziecko w sieci Bezpieczny Internet

Zagrożenia w Internecie dla dzieci

Zagrożeń dla dziecka, jakie niesie Internet jest niestety wiele. Z jednej strony mogą to być nachalne reklamy, prezentujące dziecku nieodpowiednie dla niego treści. Z drugiej, próby nieautoryzowanego dostępu do dziecka poprzez zastosowane na stronach i w aplikacjach poprzez opcje chatu (rozmowy). Takie rodzaje zagrożeń mogą prowadzić do:

  • Występowania zjawiska cyberprzemocy ze strony rówieśników dziecka
  • Prób kontaktu ze strony przestępców na tle seksualnym

Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej rodzajów zagrożeń, należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo wpadnięcia dziecka w uzależnienie od Internetu. Pamiętajmy, że nie do końca od nas zależy, na jakie rodzaje zagrożeń natknie się nasza pociecha. Dziecko w sieci nie musi być samotne i bezbronne. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy jednak dziecka bez odpowiedniej pomocy. Tutaj kluczowe jest nasze zainteresowanie. Warto współuczestniczyć w życiu dziecka w sieci, zadawać pytania: co robisz?, jak sobie radzisz?, zaglądać od czasu do czasu na ekran urządzenia, aby upewnić się, co aktualnie robi dziecko w Internecie. To pomoże ograniczyć prawdopodobieństwo kontaktu z pedofilami, czy kradzieży danych osobowych.

Bezpieczny Internet dla dzieci

06 lutego obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to doskonała okazja do refleksji nad tym, jak możemy zadbać o dziecko w sieci i bezpieczny Internet dla dzieci. Kluczem do sukcesu w dążeniu do zapewnienia dziecku bezpiecznego korzystania z Internetu jest konsekwentne poszukiwanie takich miejsc w sieci, w których te zagrożenia zostaną zredukowane do minimum.

Jednym z takich miejsc jest platforma edukacyjna zdobywcywiedzy.pl. Korzystanie z niej daje dziecku możliwość funkcjonowania w świecie wirtualnym opartym o przyjazne treści. Pracując z materiałem ćwiczeniowym, nasz mały użytkownik nie natknie się na żadne zagadnienia związane z agresją, złymi emocjami, bądź zachowaniami dalekimi od ogólnie przyjętej etykiety.

O bezpieczeństwo małych użytkowników dba przede wszystkim system logowania na indywidualne konto. Tylko rodzic, z poziomu swojego konta widzi i może zmieniać strukturę hasła dla dziecka. To bardzo ważna cecha platformy, która niweluje ryzyko nieuprawnionego zalogowania się na konto dziecka przez osoby trzecie.

ZdobywcyWiedzy.pl nie udostępniają użytkownikom możliwości kontaktowania się z nimi żadnymi kanałami z zewnątrz. Komunikacja na liniach rodzic-dziecko, nauczyciel-uczeń odbywa się poprzez komunikaty wewnątrz platformy. W związku z oczekiwaniem zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, związanych również ze zjawiskiem cyberprzemocy rówieśniczej, platforma edukacyjna nie zawiera chatów.

Każdy rodzic, czy nauczyciel może być pewny, że dzieci nie zobaczą na ZdobywcyWiedzy.pl żadnych reklam. Dzięki rezygnacji z wyświetlania reklam gwarantujemy, że dziecko nie będzie narażone na celowe lub przypadkowe przeniesienie się na strony internetowe, na których mogą znajdować się nieodpowiednie dla niego treści.

Podsumowanie

Bezpieczny Internet dla dzieci to bardzo szerokie zagadnienie. Nie ulega wątpliwości, że warto rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci. Dzięki temu my, rodzice, możemy kształtować dobre nawyki u dziecka, związane z jego funkcjonowaniem w Internecie. Ważne jest to, abyśmy byli przy dziecku zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.

Jakakolwiek krzywda, której dziecko dozna w Internecie nie ulotni się po wyłączeniu ekranu komputera. W pierwszej kolejności zadbajmy o dziecko – ono wówczas nauczy się dbać o siebie. Nie ma chyba bardziej skutecznego sposobu na bezpieczny Internet dla dzieci.

    • Zatroskana Mama
    • 6 lutego 2018
    Odpowiedz

    Internet może być bardzo pomocny, ale również bardzo niebezpieczny. Super artykuł i super, że zwracacie na to uwagę.

    • Mama Jasia
    • 6 lutego 2018
    Odpowiedz

    Zgadzam się, że to bardzo ważny temat i dlatego podam dalej. Mama Jasia.

    • Maria
    • 6 lutego 2018
    Odpowiedz

    Dobry artykuł. Polecę znajomym.

Zostaw komentarz

Znajdź nas w social media

Pobierz bezpłatne kolorowanki!
   Zdobywcywiedzy.pl to dynamicznie rozwijająca się platforma edukacyjna dedykowana uczniom w wieku przedszkolnym oraz młodszym szkolnym. Stanowi obszerną bazę ćwiczeń interaktywnych doskonale korespondujących z nową podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.

Izabela Breguła - Nauczyciel roku