Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci

Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów (SPE)

Wpis – share tweet

Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci
  • 5 stycznia 2018

Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów (SPE) to temat, z którym musi się zmierzyć prawie każdy nauczyciel. Uczniowie często doświadczają różnego rodzaju trudności w procesie uczenia się, co wymusza indywidualne, nieszablonowe podejście do edukacji. Dziś chcemy pochylić się nad tym tematem i zaproponować Państwu skorzystanie z naszej platformy edukacyjnej w toku indywidualnej pracy z uczniem.

Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów

Przez pojęcie rozumie się te potrzeby, które w rozwoju dzieci wynikają z różnego rodzaju zaburzeń oraz niepełnosprawności lub są efektem innych przyczyn trudności w toku edukacji. Dotykają one problemu konieczności opanowania przez ucznia i zrealizowania przez nauczyciela materiału edukacyjnego z powszechnie obowiązującej podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie z SPE wymagają pomocy pedagogicznej w formie specjalnego programu nauczania, specjalnych metod dostosowanych do ich potrzeb, możliwości oraz ograniczeń.

Jedną z metod dostosowanych do pracy z uczniem o specjalnych potrzeb edukacyjnych jest nauczanie w formie zabawy oraz nauka przy pomocy multimediów. Jak wspominaliśmy w poprzednich naszych tekstach, nauka przez zabawę ma wyjątkowo dużą efektywność. Mocno angażuje i sprawia, że uczeń bardziej skupia się na nauce i w mniejszym stopniu rozprasza się. Wykorzystanie w tym celu gier jest trafnym zabiegiem, ponieważ dziecko podczas nauki nie czuje obowiązku, który “musi” z niechęcią wypełnić. Nauka w takiej formie sprawia dzieciom przyjemność. Łatwiej jest więc uczniowi np. z zespołem nadpobudliwości ruchowej utrzymać koncentrację na wykonywanej czynności.

Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów
Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci. Nauka i zabawa.

Dzieci, które coraz częściej przyzwyczajone są do różnego rodzaju multimedialnych form rozrywki, chętniej angażują się w zajęcia z wykorzystaniem np. komputera, tabletu lub tablicy interaktywnej. Uatrakcyjnienie lekcji poprzez wykorzystanie multimediów stanowi dla dzieci miłą odmianę. Z kolei dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może być ułatwieniem w zrozumieniu i opanowaniu materiału edukacyjnego. Często, właśnie dzięki multimediom, dzieci z upośledzeniem zmysłów mogą doświadczyć podobnych emocji i radości z nauki, co inne dzieci wykorzystując w zmysły, które mają w pełni sprawne.

Specjalne potrzeby edukacyjne

Specjalne potrzeby edukacyjne stanowią często punkt wyjścia zmierzających do odnalezienia innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, które wspomogą nauczycieli w pracy z uczniami. Mamy szczerą nadzieję, że nasza platforma edukacyjna i oferowane przez nas ćwiczenia edukacyjne będą ogromnym ułatwieniem w tym zakresie. A jednocześnie uatrakcyjnieniem nauki dla dzieci, które wymagają szczególnej pomocy podczas nauki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich poszukujących takich rozwiązań do bezpłatnego przetestowania naszego narzędzia w dostępnej po rejestracji opcji demo.

Darmowa rejestracja na naszej stronie oferuje aż 7 dni dostępu do wszystkich materiałów edukacyjnych zebranych na platformie edukacyjnej Zdobywcy Wiedzy.

Chcesz otrzymać i sprawdzić wszystkie funkcje platformy edukacyjnej np. zadawanie pracy domowej, ranking, raport wykonanych ćwiczeń? Skontaktuj się z nami w celu uzyskania pełnego dostępu – Przejdź do kontaktu i napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Ustalimy wspólnie wszystkie szczegóły ustawień konta i przekażemy dostępy.

    • Katarzyna158
    • 1 lutego 2018
    Odpowiedz

    Moja córeczka bardzo polubiła wasze gry i widzę u niej większą chęć do nauki co bardzo mnie cieszy . Na pewno polecę innym rodzicom .

Zostaw komentarz

Znajdź nas w social media

Pobierz bezpłatne kolorowanki!
   Zdobywcywiedzy.pl to dynamicznie rozwijająca się platforma edukacyjna dedykowana uczniom w wieku przedszkolnym oraz młodszym szkolnym. Stanowi obszerną bazę ćwiczeń interaktywnych doskonale korespondujących z nową podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.

Izabela Breguła - Nauczyciel roku