Jak rozbudzić śpiocha - przeczytaj artykuł

Jak rozbudzić śpiocha? Poradnik Zdobywców Wiedzy

Wpis – share tweet

Jak rozbudzić śpiocha - przeczytaj artykuł
  • 16 października 2017

Spośród wyzwań, przed którymi stają rodzice, jednym z najtrudniejszych jest wybudzenie naszej pociechy z samego rana. Sami zresztą dobrze pamiętamy, że nie było wiele gorszych rzeczy w dzieciństwie, niż konieczność wczesnego wstawania do szkoły. Nie musi tak jednak być zawsze. Poniżej możecie przeczytać o paru prostych poradach, jak rozbudzić śpiocha.

Dzieciaki uwielbiają dostawać prezenty, przedmioty, które są tylko i wyłącznie dla nich, którymi mogą się jednocześnie bawić i które mogą poznawać. Dlaczego jednym z takich atrakcyjnych „gadżetów” nie miałby być osobisty budzik dla dziecka? Co więcej, budzik, tak samo jak telefon, zegarek etc. automatycznie kojarzy się jako asortyment ze świata dorosłych. Z miejsca utwierdza to dziecko w przekonaniu, że dorasta i wkracza powoli w świat „dużych”. Budzik jako gadżet o konkretnym zastosowaniu podkreśla i pozwala mu się oswajać z koniecznością porannego wstawania.

Przeczytaj poradnik - Jak rozbudzić śpiocha

Po drugie: warto z miejsca przygotować naszego Juniora dzięki odpowiedniemu podkładowi muzycznemu, który pozwoli stopniowo wyprowadzić dziecko z krainy snu zanim zawołamy do niego bezpośrednio “Zbudź się! Czas wstawać!”. Najlepiej, aby utwory były wybierane wspólnie i kojarzyły się dziecku pozytywnie. Poranne wstawanie nie tylko stanie się z miejsca łagodniejsze i przyjemniejsze, ale pozwoli też obudować wokół niego swego rodzaju pobudkowy rytuał. Utrwala to w młodym człowieku poczucie regularności.

Skoro już wiesz jak rozbudzić śpiocha, oprócz samego momentu pobudki warto zadbać również o to, aby cała „wędrówka” od łóżka do szkoły przebiegała możliwie najprościej. Dlatego też zadbajmy, aby ubrania na jutrzejszy dzień były gotowe już poprzedniego wieczora. Tak samo z zestawem na śniadanie (aby nie zajmować się zbytnio potencjalnie czasochłonnymi posiłkami), zeszytami i podręcznikami, strojem do wf-u… Warto również przygotować w widocznym miejscu, obrazkową rozpiskę zawierającą czynności do zrobienia po obudzeniu się (np. umycie zębów, ubranie się etc.), co umożliwia pewne zautomatyzowanie poranków, a co za tym idzie – ułatwienie dla samego dziecka.

Czy masz swoje sposoby na to jak rozbudzić śpiocha?

Tak naprawdę jednak wszystko zależy od naszej kreatywności i pomysłowości. Może zresztą i Wy, rodzice, macie swoje stare, wypróbowane sposoby na rozbudzanie Juniorów? Jeżeli wiecie jak rozbudzić śpiocha i macie na to swoje sposoby, podzielcie się nimi w komentarzu. Pamiętajmy też o jeszcze jednym: kto rano wstaje, ten wcześniej diamenty z quizów Zdobywców Wiedzy dostaje 😉

Spodobał Ci się artykuł, udostępnij go na Facebooku!

    Znajdź nas w social media

    Pobierz bezpłatne kolorowanki!
       Zdobywcywiedzy.pl to dynamicznie rozwijająca się platforma edukacyjna dedykowana uczniom w wieku przedszkolnym oraz młodszym szkolnym. Stanowi obszerną bazę ćwiczeń interaktywnych doskonale korespondujących z nową podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.

    Izabela Breguła - Nauczyciel roku